بازدیدها: ۱۰۲۲

اتاق سرور به عنوان قلب شبکه سازمان تلقی می شود از اینرو طراحی و اجرای استاندارد آن و همچنین تامین امنیت و مقاوم سازی آن اهمیت ویژه‌ای دارد. هر اندازه که یک سازمان در این زمینه بودجه اختصاص دهد بعدها می توان به همان اندازه از آسیب های میلیونی در امان ماند.در امن سازی اتاق سرور برقراری سه اصل CONFIDENTIALITY، AVAILIBILITY و INTEGRITY بسیار بسیار حائز اهمیت است.بدین معنی که کاربر شما بتواند با کمال آرامش و بدون هیچگونه دغدغه امنیتی، در هر جایی و در هر زمانی به اطلاعات با حفظ محرمانگی و در چارچوب POLICY های تعریف شده دسترسی داشته باشد. نخست باید بدانید اتاق سرور شما دارای چه قابلیتی هست، آیا دسترس پذیری ، محرمانگی و سلامت اطلاعات در فضای فناوری اطلاعات در اختیار شما وجود دارد یا خیر؟

۱-محل فیزیکی و مشخصات اتاق سرور

غالباْ مکان استقرار اتاق سرور در پایین ترین طبقه درنظر گرفته می شود ولی در صورتی‌که اتاق سرور از ابتدا در طبقات دیگر باشد و امکان جابجایی وجود نداشته باشد، می توان با تقویت ساختار، مقاوم سازی اتاق سرور را در برابر عوامل طبیعی از قبیل زلزله و… ایجاد کرد و این مستلزم هزینه است.از جمله کارهایی که می توان برای مقاوم سازی اتاق سرور انجام داد، عبارت است از:

– پوشاندن سطوح با یک لایه سیمانی

– لایه ای از ماده ضد آتش Fire Tard روی لایه سیمانی کشیده می شود

– ایجاد کف و سقف کاذب جهت عبور لوله های اطفای حریق ، برق و شبکه .

– عایق بودن دیوارها، سقف و درها

– عدم داشتن بدون هیچ پنجره ای در اتاق به دلایل امنیتی

– ارتفاع کف تا سقف به اندازه دو متر و هفتاد سانتی متر

– بکارگیری کف پوش کاذب از نوع آنتی استاتیک

– استفاده و بکارگیری از درب های ضد حریق و ضد سرقت

۲.تهیه سیستم تهویه و تخلیه گردوخاک

با نشستن گردو خاک روی Chipset های دستگاه ها و ایجاد لایه جانبی روی آن ها ، عمل خنک سازی آن ها با مشکل روبرو شده و خرابی زودرس را سبب می شود از اینرو استفاده از سیستم تهویه هوای اتاق سرور لازم می باشد.

۳.سیستم اطفای حریق درمکان های مختلف اتاق سرور نظیر داخل رکها ، تجهیزات برقی داخلی و … سنسورهای تشخیص حریق نصب می شود. عدم بکارگیری کابل ها یا سیستم های خنک کننده در مکانی یکسان در سقف یا در کف

۴.رنگ ضد حریق یا EPOXY 

۵- نصب دوربین های کنترلی نصب دوربین های کنترلی درون اتاق سرور بسیار مؤثر است. دوربین ها بطور ۲۴ ساعته اتاق سرور را مانیتور کرده و Log ها را در سرور مربوطه ذخیره می کنند.

۶- سیستم کنترل دسترسی تردد استقرار سیستم کنترلی مناسب جهت ثبت تردد افراد و مدیریت آن . افراد مجاز برای ورود به اتاق سرور باید کارت تردد را همراه داشته باشند. همچنین ثبت اثر انگشت و وارد کردن کدمخصوص از دیگر گزینه هایی است که می توان آن ها را فعال نمود.

۷- سیستم تامین روشنایی روشنایی داخل اتاق سرور باید به گونه ای طراحی شود تا در هنگام خروج شخص از اتاق سرور خاموش شوند و دلیل آن علاوه بر صرفه جویی برق ، جلوگیری از تولید حرارت توسط آن هاست. همچنین مسیرهای کنترلی و اصلی برق در تابلو برق اتاق سرور پیشبینی می شود.

۸- سیستم خنک کننده جهت برقراری دمای مناسب ۱۸ درجه سانتی گراد و طبق استانداردهای جدید به جهت کاهش مصرف برق ۲۳ الی ۲۵ درجه اعلام شده است بکارگیری سیستم توزیع هوا در کف اتاق قرارگیری کدام از این سیستم ها، رک ها در پیکر بندی، در راهرو گرم /راهرو سرد قرار میگیرند. اگر در زیر کف قرار دارد، حداقل ارتفاع ۶۰ سانتی متر باشد و کف کاذب برای تحمل وزن رک های سرور، تجهیزات بالا برنده و متحرک طراحی شده باشد.

۹- ساختار برق شهر و برق اضطراری کابل کشی اتاق سرور باید مطابق استاندارد های کابل کشی ساخت یافته با تجهیزات باکیفیت پیاده سازی شود. قسمت های مختلف جهت داشتن سیستم برق رسانی مطمئن شامل موارد زیر است : تابلو برق یو پی اس ژنراتور تامین چاه ارت تابلو برق وATS

۱۰- ساختار شبکه کامپیوتری اتاق سرور دراین راستا سه عامل زیر مدنظر هستند : پیاده سازی مدل سه لایه کابل کشی استاندارد ثابت کردن رک ها کانال های عبور

۱۱- سرور مناسب سرورها ، کامپیوترهای قدرتمند با توان پردازش و ذخیره سازی بالایی هستند که به عنوان مرکز منطقی نرم افزارهای مختلف شبکه درنظر گرفته می شوند. Data Base های مختلف نظیر SQL ، Oracle و … روی این بستر ایجاد شده و ایستگاه های کاری مرتبط با شبکه را تغذیه می نمایند. با توجه به فضای محدود اتاق سرور و لزوم بهینه از فضا ، از سرورهای کشویی Rackmount استفاده می شود.این سرور ها سرپرست شبکه را قادر خواهند ساخت تا به راحتی به آن ها دسترسی داشته و بنا به شرایط آن ها را افزایش یا کاهش دهد.

شرکت گسترش ارتباطات هوشمند اسپادانا مفتخر است با تجارب و خدمات متعدد در حوزه‌ی مشاوره، طراحی، اجرا و پشتیبانی مراکز داده و شبکه‌های سازمانی، آمادگی خود را در این خصوص اعلام نماید و به صورت مستقیم یا مشارکتی با سازمان‌ها و شرکت‌های فعال در این حوزه همکاری نماید.