بازدیدها: ۱۸۰۲

Systemd مجموعه­ ای از پردازش‌های پس زمینه به منظور مدیریت سیستم، کتابخانه­ ها، و ابزارها است که به­ عنوان یک پلتفرم پیکربندی و مدیریت مرکزی برای سیستم­ عامل لینوکس طراحی شده است. Systemd یک سیستم init و یک مدیر سیستم است که به­ طور گسترده به­ یک استاندارد جدید برای ماشین­ های لینوکس تبدیل شده است.

سیستم عامل CentOS7 / RHEL 7 / Fedora  (بسیاری دیگر از توزیع­ های جدید) از فرمان Systemd استفاده می­ کنند. در توزیع­ های جدیدتر مانند CentOS7/RHEL7، systemd با Upstart  به عنوان سیستم init پیش فرض جایگزین شده است.

در نسخه های قدیمی­ تر از سیستم­ عامل­های CentOS یا Red Hat Enterprise Linux، شما از اسکریپت ­های init که در دایرکتوری /etc/rc.d/init.d/   قرار دارند استفاده می­ کردید. این اسکریپت­ های init معمولاً در Bash نوشته شده بودند، و به مدیران سیستم برای کنترل وضعیت سرویس­ ها و دایمون­ ها در سیستم آن­ ها اجازه می­ دادند. در CentOS/RHEL 7، این اسکریپت ­های init با واحدهای سرویس جایگزین شده اند.

نام سرویس شبکه در CentOS 7/ RHEL 7

برای تعیین up/down بودن سرویس networking نیاز است که از network.service استفاده کنید.

 بررسی فرمان systemctl

این فرمان را برای کنترل سیستم systemd استفاده کنیدد.

به دست آوردن وضعیت سرویس network در CentOS 7/ RHEL 7

Sudo systemctl status network.service

OR

Sudo systemctl startus network

نمونه ای از خروجی

Restart کردن سرویس network در سیستم عامل CentOS / RHEL 7

sudo systemctl restart network.service

OR

sudo systemctl restart network

Start کردن سرویس network در سیستم عامل CentOS / RHEL 7

sudo systemctl start network.service

OR

sudo systemctl start network

Stop کردن سرویس network در سیستم عامل CentOS / RHEL 7

sudo systemctl stop network.service

OR

sudo systemctl stop network

مدیریت سرویس networking به‌عنوان نمونه‌ در این مقاله ارائه گردیده است، شما می‌توانید از systemd برای کنترل، مدیریت و نظارت سرویس‌ها و بسیاری خدمات دیگر استفاده نمایید. در حال حاضر توسعه‌ی این پدیده در حال رشد روزافزون است که توسط اجتماع بزرگ کاربران بازمتن صورت می‌پذیرد و قابلیت‌های مختلف systemd را هر چه بهتر و بیشتر در اختیار کاربران و علاقه‌مندان لینوکس قرار می‌دهند.